Petes Makina Küçük Logo

Kurumsal


PETES MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş

1963 yılında Yüceışık ailesi tarafından kurulan PETES MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında Otomotiv  Servis Ekipmanları konusunda ilk imalatçı olma avantajı ile bugün de sektör liderliğini korumaktadır. 2010 yılı itibariyle Tren, Havacılık ve Endüstriyel Bakım Ekipmanları sektörlerinde de faaliyet göstermeye başlamıştır.

Petes Makina, Kemerburgaz tesislerinde 24540 M2 açık alan üzerindeki  8500 M2 kapalı alanda yaklaşık 180 çalışanı istihdam etmektedir. Üretmekte olduğu ürünlerin arasında iki sütunlu, dört sütunlu, altı sütunlu yüzey liftleri, makas liftleri, hidrolik liftler, mobil kolonlu liftler, yağlama ekipmanları , hortum makaraları, kriko, kompresör ile birlikte özel sipariş üzerine imal edilen yük platformları, çelik konstrüksiyonlar, araç altı sehpa ve benzeri mamuller yer almaktadır.

İmalatın yanı sıra Avrupa menşeili, konusunda başarılı garaj ekipmanlarının ithalat ve dağıtımı, güçlü markaların temsilciliği yapılmaktadır.

Proje bazlı olarak tren kaldırma liftleri, bogi indirme sistemi, plaktorna, fonksiyonel kaldırma (tekerlek ve vagon şasisinden) sistemi, sabit zemin altı vagon/ tren kaldırma,  bogi fonksiyonel ve satıhta döndürme sistemlerini yapmaktadır.

59 yıllık tecrübe ve satış sonrası üstün hizmet sayesinde yurtiçi ve yurtdışındaki yoğun rekabete rağmen iç piyasadaki  liderliği sürdürmektedir.  Bununla birlikte, araştırma ve geliştirme (AR-GE) çalışmalarına önem vererek , TÜBİTAK destekli 2 adet projeyi başarıyla tamamlamıştır.

ISO 9001’ e ilave olarak 2011 yılında çalışmalarına başlanan TS EN ISO 14001:2004 ve OHSAS 18001:2007 kalite yönetim sistemleri, 2012 yılında şirket içinde uygulamaya geçmiş ve belgelendirilmiştir.

Temel Kalite Politikalarımız çerçevesinde, ileri teknolojiye sahip katma değerli ürünler üreterek, paydaşları için yarattığı değerler ile sürdürülebilir büyümesini koruyan, rekabet gücü ile yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda tercih  edilen ve güven duyulan, çevreye ve insanlara duyarlı bir teknoloji firması olmak.

Konusunda uzman kadrosuyla, etik rekabet koşullarına uyarak, yurt içi ve dışındaki müşterilerine katma değeri yüksek, yenilikçi, müşterilerin kalite, fiyat ve teknoloji beklentilerini en üst seviyede karşılayan güvenilir  ürünler ve çözümler sunmaktır.

PETES Ceo'nun Mesajı

1963 yılında biz lift üretimi ile yola çıktık. Bu üretim, doğru stratejiler ve nitelikli insan kaynaklarının buluşmasıyla, büyük bir başarı öyküsüne dönüştü. Hayal ettiğimiz, sonrasında ise hedef olarak belirlediğimiz "1 yılda, 1500 lift" hedefimize, ulaşmış olduk.

Bu yolda en büyük desteği yine değerli çalışanlarımızdan almaktayız. Her sene düzenlediğimiz Müşteri Anketlerinden aldığımız geri bildirimler ve sonucunda geliştirilen aksiyon planları, üretimimizin sürekli gelişmesine ve sürdürülebilir müşteri memnuniyeti yaratmamızda yardımcı oluyor.

Biz, 4.Levent'te işletmeye başladığımızda, çalışan sayımız yalnızca 26 kişiydi. Bu rakam bugün Kemerburgaz fabrikamızda yaklaşık 180 kişidir. Bugün Petes olarak, Türkiye'nin en büyük lift üretim fabrikasıyız. Tüm bu başarıların arkasında büyük bir özveriyle çalışan 180 kişilik bir "Aile" var. 

2011 yılı boyunca satış sonrası memnuniyetinin artması için çaba gösterilmiştir. Bu kapsamda gerekli kadro yapısı eğitilerek ve takviye edilerek yurdun dört bir yanında garaj ekipmanlarımızın her türlü periyodik bakım ve onarımı başarı ile yapılmıştır.

Yıl içerisinde, yurt dışı üreticiler ile yakın ilişkiler kurulmuş ve yeni mümessillikler portföyümüze eklenmiştir. Bu kapsamda gerek Devlet Demiryollarında gerekse Devlet'e bağlı Kamu Kurum ve kuruluşlarında çeşitli ihaleler kazanılmış ve ekipmanlar başarı ile zamanında teslim edilmiştir. TÜVTURK Mobil Araç Muayene istasyonlarının yıllık kalibrasyonları tamamlanmış, teknik yedek parça ihtiyaçları başarı ile yerine getirilmiştir.

2018 yılında faaliyet gösterdiğimiz servis ekipmanları sektörlerde inovasyon ve teknolojiye önem vererek, rekabet gücümüzü artırmaya özen göstereceğiz. Bu doğrultuda yenilikçi ve enerji verimliliği sunan yüksek ürün ve hizmetlere odaklanacağız.

Türkiye ekonomisi için, istihdama dayalı katma değer yaratmak için güçlü adımlarla müşterilerimizle bütünleşerek hizmet kalitemizi artırmaya devam edeceğiz...